Vene Medik

 


Urasla Dlaka / Operacija


Urasla dlaka je čest dermatološki problem koji nastaje kada dlaka, umesto da raste pravo iz folikula prema površini kože, promeni smer i počne da se uvija ili raste unutar kože. Ova pojava se često javlja u regijama koje su podložne redovnom brijanju, depilaciji ili trenju, poput lica, vrata, pazuha, bikini zone i nogu. Mehaničko uklanjanje dlaka može izazvati iritaciju folikula, zbog čega se otvori dlake sužavaju, a koža postaje sklonija zapaljenskim procesima.

Šta pokazuju istraživanja?

Prema dostupnim istraživanjima, procenjuje se da oko 30% odraslih osoba u nekom trenutku iskusi uraslu dlaku, dok je ovaj procenat značajno veći kod osoba koje redovno uklanjaju dlake brijanjem ili depilacijom, gde može dostići i 60%.

Studije pokazuju da muškarci češće razvijaju urasle dlake u predelu vrata i brade zbog svakodnevnog brijanja, dok je kod žena problem izraženiji u bikini zoni i na nogama zbog depilacije. Takođe, osobe sa gustim, kovrdžavim dlakama imaju čak tri puta veći rizik od pojave ovog stanja u poređenju sa osobama sa ravnim ili tankim dlakama.

Uzroci i simptomi zbog kojih dolazi do urastanja dlake

Jedan od glavnih uzroka urastanja dlaka jeste prirodna zakrivljenost dlake. Gustina dlake dodatno doprinosi pojavi ovog problema, jer struktura i uvijanje dlaka tokom rasta doprinosi promeni smera rasta dlake i urastanju. Pored toga, deblji sloj epidermisa može blokirati izlaz dlake, posebno kod osoba koje se suočavaju sa suvom ili zadebljanom kožom.

Spoljašnji faktori, poput nepravilnog brijanja ili depilacije, dodatno povećavaju rizik. Korišćenje brijača bez odgovarajuće hidratacije ili brijanje u suprotnom smeru od rasta dlake često iritira folikule, što dovodi do njihovog zatvaranja i zadržavanja dlaka ispod površine kože.

Simptomi uraslih dlaka mogu se pojaviti ubrzo nakon uklanjanja dlaka. U početku se manifestuju kao sitne, crvene ili tamne izbočine na koži koje su često bolne ili svrbe. U težim slučajevima, može se razviti zapaljenje praćeno otokom i stvaranjem gnoja, što može izazvati dodatnu nelagodnost. Hronični slučajevi mogu dovesti do stvaranja ožiljaka ili trajne promene pigmentacije kože na zahvaćenim mestima.

Urasla dlaka na zadnjici: pilonidalni sinus

Urasla dlaka na zadnjici je čest slučaj koji se manifestuje inflamcijom pilonidalnog sinusa. U ovom slučaju, dlaka urasta neposredno iznad gluteusa, par centimetara iznad čmara, odnosno odmah iznad trtične kosti. Do urastanja dlake u ovom području dolazi usled nakupljanja mrtvih ćelija kože i razvoja bakterija što dovodi do infekcije, ali i trenja uske odeće o kožu što dodatno doprinosi razvoju upalnog procesa.

Kako bi se sprečio razvoj pilonidalnog sinusa, važno je prepoznati rane simptome i obratiti se lekaru kako bi se izbegle ozbiljne komplikacije i primenile hirurške metode lečenja. Redovno održavanje higijene, izbegavanje dugog sedenja i redovno uklanjanje dlaka može pomoći u prevenciji ovog stanja i doprineti zdravlju kože u toj osetljivoj oblasti.

Lečenje

Metoda i pristup lečenju uraslih dlaka zavisi od ozbiljnosti stanja, a može uključivati različite tretmane, od kućnih metoda do medicinske intervencije.

Za manje ozbiljne slučajeve uraslih dlaka, lečenje kod kuće može biti efikasno, a osnovni principi uključuju stavljanje toplih obloga na zahvaćeno područje. Toplina pomaže u otvaranju pora i omogućava lakše izbacivanje dlake na površinu. Topla obloga može biti primenjena nekoliko puta dnevno, ostavljajući je na koži 10 do 15 minuta. Uz to, povremeni piling zahvaćenog područja može pomoći da se uklone mrtve ćelije kože i oslobodi put za rast dlake.

Ako ipak primetite da se dlaka već nalazi blizu površine, možete pokušati da je izvadite pomoću sterilizovane igle ili pincete. Sterilizacija je ključna u ovom procesu kako bi se sprečila pojava dodatne iritacije ili infekcije.

U situacijama kada kućni tretmani ne donose rezultate ili ako se urasla dlaka zakomplikuje infekcijom ili upalom, preporučuju se medicinski tretmani uklanjanja uraslih dlaka.

U osnovi, može se preporučiti primena kortikosteroidnih krema kako bi se smanjio upalni proces i nastala oteklina, a tretmani antibiotikom preporučuju se ukoliko je urasla dlaka u kombinaciji sa bakterijama uslovila pojavu infekcije.
Neretko, lekar može u ambulantnim uslovima da pristupi vađenju urasle dlake, dok u situacijama kada urasle dlake postanu česte ili uporne, hirurška operacija može biti jedino rešenje. Ovaj tretman može smanjiti verovatnoću ponovnog nastanka uraslih dlaka na istom mestu.


Hirurške intervencije i uklanjanje dlake

Za ozbiljne slučajeve uraslih dlaka koji uzrokuju stalne infekcije ili stvaranje apscesa, potrebno je pristupiti hirurškoj intervenciji. Ako urasla dlaka stvori velike bolne ciste ili fistule, lekar može preporučiti operaciju za njihovo uklanjanje. U tom slučaju, hirurg će izvršiti mali rez kako bi odstranio dlaku, gnoj i zaraženo tkivo. Ovaj postupak obično zahteva lokalnu anesteziju, a oporavak može potrajati nekoliko nedelja. Najčešće se ovaj metod primenjuje kod problema uraslih dlaka na zadnjici (pilonidalni sinus).

Prevencija

Sprečavanje urastanja dlaka je moguće primenom preventivnih mera. Naime, redovno uklanjanje dlaka sa kože bilo da se radi o brijanju ili depilaciji, može smanjiti rizik pojave uraslih dlaka ukoliko se odstranjivanje vrši na pravilan način. Nakon odstranjivanja, upotreba hidratantnih krema može pomoći u smanjenju iritacije. Uz to, redovni pilinzi kojima se uklanjaju mrtve ćelije sa kože mogu sprečiti zatvaranje pora i smanjiti mogućnost pojave uraslih dlaka.

Treba imati u vidu da veoma uska odeća može izazvati trenje koje povećava šanse za urastanje dlaka. Nošenje udobne, ne previše uske odeće, posebno u predelima gde su dlake često prisutne (poput prepona ili ispod pazuha), može smanjiti rizik pojave uraslih dlaka.
Operacija urasle dlake
Pilonidalni sinus