Mladeži /nevusi/ predstavljaju male izrasline na koži drugačije pigmenta, a koje se obično pojavljuju u detinjstvu ili adolescenciji. Ove promene/izrasline na koži tretiraju se uglavnom kao benigne, ali bilo kakva promena koja može izazvati ozbiljnije probleme upućuje na ozbiljne bolesti, zbog čega se, u zavisnosti od oblika, veličine i boje, mogu detaljnije ispitivati. Dakle, ako su u poočetku, mladeži mali, okrugli i glatki, a tokom vremena dođe do promene u njihovoj veličini ili obliku, to zahteva praćenje, posebno jer u retkim slučajevima mogu postati maligni.
Uzroci i simptomi promena na mladežima: Kada je vreme za zabrinutost?
Iako tačan uzrok nastanka mladeža nije potpuno razjašnjen, nekoliko faktora može doprineti razvoju mladeža na koži. To su genetika, hormonske promene, prekomerno izlaganje suncu. Kao što je već istaknuto, većina mladeža je potpuno benigno, ali postoje određeni simptomi koji mogu ukazivati na to da se mladež menja i da bi trebalo da se obratite lekaru. Pravovremeno prepoznavanje ovih promena može biti ključno za sprečavanje ozbiljnih oboljenja, poput melanoma, najopasnijeg oblika raka kože.
Asimetrija mladeža. Zdrav mladež obično ima simetričan oblik, što znači da ako ga podelite na polovinu, obe strane izgledaju isto. Ako mladež postane asimetričan (ako se jedna polovina ne slaže sa drugom), to može biti znak da se dešavaju promene u njegovom rastu. Asimetričnost je jedan od glavnih znakova koji ukazuju na mogući melanom. Ovo je važno pratiti jer melanom često svoj put započinje kao neuredan, asimetričan mladež. Ako primetite da mladež gubi simetriju, preporučuje se da što pre zakažete konsultacije sa dermatologom.
Nepravilne ivice. Normalni i zdravi mladeži obično imaju jasne, ravne ivice. Ivice su oštre i pravilne. Ako mladež počne da menja oblik i razvija nepravilne, nazubljene, ili neuredne ivice, to je znak koji zahteva kontrolu dermatologa. Kada ivice mladeža postanu nejednake ili imaju „nazubljene“ ili „rastegnute“ konture, to može biti znak početne faze melanoma, jer melanom često menja strukturu i oblik u odnosu na normalne benigno-izrasle mladeže.
Promena boje mladeža. Većina mladeža ima jednoličnu boju, najčešće u različitim nijansama smeđe ili crne. Takođe mogu biti u boji kože ili blago crvenkasti. Ako mladež počne da menja boju, to je ozbiljan signal. Promene boje mogu uključivati pojavu tamnijih, svetlijih ili različitih boja u okviru istog mladeža (crvena, plava, crna, smeđa, pa čak i belo-žute zone). Neujednačena boja je jedan od prvih simptoma melanoma, jer se maligni melanom može proširiti na različite delove mladeža i uzrokovati da se pojavljuju različite boje. Ove promene mogu ukazivati na to da je mladež u procesu transformacije u maligni tumor.
Promena veličine mladeža. Mladeži se obično pojavljuju u detinjstvu ili adolescenciji i rastu umereno do odraslog doba. U većini slučajeva, veličina mladeža ne raste drastično. Ako mladež počne da raste brzo ili se širi na neobičan način (preko 6 mm u prečniku), to je razlog za zabrinutost. Brzo povećanje veličine može biti znak da mladež ne raste kao benigni, već kao maligni tumor. Melanom može rasti brzo i šireti se u okolno tkivo, pa je vrlo važno pratiti bilo kakve promene u veličini mladeža.
Krvarenje iz mladeža. Zdrav mladež obično je stabilan i ne krvari. Može doći do povremenog oštećenja mladeža zbog trenja ili povreda, ali to je povreda koja obično brzo zaraste. Međutim, ako mladež počne da krvari, pusti gnoj, otekne ili razvije rane koje ne zarastaju, to je ozbiljan znak. Krvarenje i pojava gnoja iz mladeža može ukazivati na to da je došlo do oštećenja mladeža, što može biti znak da se u njemu dešavaju maligni procesi. Ove promene ukazuju na to da je došlo do ulaska tumora u fazu kada može izazvati lezije na koži.
Svrab ili bol. Zdrav mladež obično ne izaziva nelagodnost. Iako može doći do blagog svraba ili osetljivosti usled iritacije ili povrede, to obično nije razlog za zabrinutost. Ipak, ako mladež počne da svrbi, boli, postane osetljiv na dodir ili izaziva nelagodnost, to može biti znak da se u njemu dešavaju abnormalne promene koje ukazuju na to da je mladež postao kancerogen i da se razvija maligni melanom. Ovi simptomi mogu ukazivati na to da je došlo do zapaljenja ili stvaranja tumorskih masa u koži.
Operacija mladeža
Operacija mladeža podrazumeva proceduru hirurškog uklanjanja nevusa, a koja se primenjuje u slučajevima kada mladež postane sumnjiv, bilo zbog mogućnosti malignih promena, bilo zbog estetskih ili fizičkih smetnji koje uzrokuje. Metode koje se koriste u
operaciji mladeža zavise od nekoliko faktora, uključujući veličinu, tip, dubinu mladeža, kao i sumnju na njegov maliginitet. U savremenoj dermatologiji i hirurgiji postoji nekoliko različitih pristupa uklanjanju mladeža, a svaki od njih ima svoje specifične prednosti i mane, zavisno od kliničkog konteksta.
Hirurška ekscizija mladeža
Jedna od najčešće korišćenih metoda uklanjanja mladeža je hirurška ekscizija. Ova metoda podrazumeva potpuno uklanjanje mladeža zajedno s okolnim zdravim tkivom, što je naročito važno u slučajevima kada postoji sumnja na malignitet.
Postupak započinje primenom lokalne anestezije, koja omogućava pacijentu da bude potpuno opušten i bez bola tokom intervencije. Zatim, uz pomoć skalpela, hirurg precizno uklanja mladež, pazeći da ostavi odgovarajuću sigurnosnu marginu oko samog mladeža. Uklonjeno tkivo se šalje na histološki pregled, što je od suštinskog značaja za potvrdu da li se u njemu nalaze kancerogene ćelije.
Iako ova metoda omogućava temeljno uklanjanje mladeža i daje mogućnost za patološku analizu, ona nosi određene rizike, poput stvaranja ožiljaka, posebno ako je mladež bio veći ili dublje ukorenjen u koži. Osim toga, proces zaceljivanja zahteva vreme i pažljivo praćenje.
Kiretaža i elektrokoagulacija
Za manje, površinske mladeže koji nisu sumnjivi na malignitet, postoje i manje invazivne metode. Kiretaža i elektrokoagulacija predstavljaju efikasan pristup za uklanjanje manjih benignih mladeža. Ovaj postupak se sprovodi tako što se mladež strugne sa površine kože pomoću specijalnog instrumenta, kirete, dok se elektrokoagulacijom uništavaju preostale ćelije i zaustavlja krvarenje. Ovaj zahvat takođe koristi lokalnu anesteziju, a procedura je brza, minimalno invazivna i obično ne izaziva veliki ožiljak. Međutim, ova metoda se ne preporučuje za velike mladeže ili one koji se nalaze u dubljim slojevima kože, jer nije moguće temeljno ukloniti sve slojeve tkiva, što povećava rizik od ponovnog rasta mladeža.
Rezanje/brijanje mladeža
Za manje površinske mladeže primenjuje se metoda rezanja ili brijanja mladeža. Ovaj zahvat podrazumeva rezanje mladeža na površini kože bez dubokog prodiranja u dublje slojeve. Postupak uključuje lokalnu anesteziju, nakon čega hirurg koristi skalpel da izreže mladež, ostavljajući minimalnu količinu ožiljnog tkiva. Rezultati ove metode obično su dobri, posebno kada je mladež plitak i nije povezan sa dubljim strukturama kože. Međutim, budući da se ne uklanjaju svi slojevi kože, postoji rizik od ponovnog rasta mladeža, pa se ova metoda obično ne koristi za sumnjive ili veće mladeže.